Rum Basını: Stewart eliyle Türk taleplerine resmi basamak kazandırılıyor
Eklenme Tarihi: 08 Ocak 2023

Rum basınına göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart eliyle Türk taleplerine resmî basamak kazandırılıyor.

Rum basını, Kıbrıs sorunu tarihinde ilk kez bir Birleşmiş Milletler Barış Gücü rapor taslağında, Birleşmiş Milletler ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında askerî statü anlaşması SOFA yapılması talebine resmî zemin kazandırılmakta olduğuna dikkat çekti.

Haftalık Kathimerini “Colin Stewart Eliyle Kayma” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve Barış Gücü Misyon Şefi Colin Stewart tarafından kaleme alınan ve Genel Sekreter Antonio Guterres’in imzasını taşıyan rapor taslağında Türk talebini taslağa sokmaya özen gösterdiğini yazdı.

Buna, iki bölgeli iki toplumlu federasyon zemininin de rapor taslağından yok edilmesi de eklendiğinde, iki devletli çözüm de dahil herhangi başka bir çözüm şekli yolunu açık bırakıldığının anlaşıldığına dikkat çeken gazete, bütün bunların, “hiç de cesaret verici olmayan bir bulmacayı oluşturduğu” görüşünü ortaya koydu.
Barış Gücü rapor taslağına Stewart tarafından konulan ve Rum Dışişleri Bakanlığı’nı çok kaygılandıran ifadelerin Rum Yönetimi Başkanlığı koltuğuna oturacak kişiyi de çok zor ve muhtemelen geri dönüşü imkansız bir durumla karşı karşıya bırakacağı kaydedildi.