Rum lider, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisini kabul etti
Eklenme Tarihi: 13 Mayıs 2024


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuelar, Cumhurbaşkanı Tatar ile görüşmesi öncesinde ise Rum Lider Nikos Hristodulidis ile bir araya geldi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Rum hükümet sözcüsü; Hristodulidis’in Holguin’e Rum tarafının müzakerelerin yeniden başlaması için gereken çabayı göstereceğini kaydetti.

Holguin ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne yönelik bir rapor hazırlayacağını açıkladı.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodulidis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’i kabul etti.

Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen görüşme sonrasında açıklama yapan Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letibiotis, görüşmenin çok yapıcı geçtiğini kaydetti.

Letibiotis, Hristodulidis’in Holguin’e Rum tarafının müzakerelerin yeniden başlaması ve hatta Holguin huzurunda Cumhurbaşkanı Tatar ile bir araya gelmeye hazır olduğunu ilettiğini kaydetti.

‘Holguin’in bir sonraki Kıbrıs ziyaretini sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Letibiotis, Rum yönetiminin, müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli koşulları yaratmak adına gereken çabayı gösterdiğini kaydetti.

Holguin de görüşme sonrası yaptığı açıklamada misyonunun sonuna geldiğini belirterek, BM Genel Sekreteri’ne temasları konusunda bilgi vereceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri’ne yönelik bir rapor hazırlayacağını söyleyen Holguin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması için çabalarının süreceğini belirtti.