Sahil Güvenlik Komutanlığı’na tedarik edilen botların hizmete giriş töreni yapıldı
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2023

Güvenlik Kuvvetlerine Komutanlığına bağlı Sahil Güvenlik Komutanlığına tedarik edilen üç botun hizmete giriş töreni Girne Turizm Limanı Sahil Güvenlik Komutanlığı Zafer Rıhtımı’nda gerçekleştirildi
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, ilk konuşmayı Sahil Güvenlik Komutanı Deniz Albay Serdar Akan yaptı.
Hizmete giren Ares 35 tipi piket botlarla ilgili teknik bilgi veren Deniz Albay Serdar Akan, KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın hizmete giren 3 yeni botla, araç sayısını 25’e çıkardığını söyledi..
Serdar Akan, Modern imkanlara ve kabiliyete sahip donanmış botların KKTC’ye hayırlı olmasını diledi.
Ares Tershanesi Genel Müdürü Özgün Utku Alanç da konuşmasında KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’yla işbirliklerin çerçevesinde 3 adet Ares 35 tipi süratli devriye botunu KKTC’ye teslim ettiklerini ifade etti.
Alanç, mukavemet ve performans testlerinden üstün başarıyla geçen botların, zorlu deniz koşullarında yüksek süratlarde, olası kazalarda mal ve can kaybını asgari düzeyde tutacak şekilde dizayn edildiğini kaydetti.
Tören, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Toplaoğlu tarafından KKTC SG 110 Boğaz, KKTC SG 111 Lefke ve KKTC SG 112 Serdarlı botları, bot komutanlarına teslimi, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından gemi hizmete giriş belgelerinin teslim edimesi, bot komutanlarının ant içmesi ve bot personelinin yerlerini almasıyla devam etti.

Törende konuşan Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Toplaoğlu, Ares 35 tipi 3 botun, 5 Mart 2022’de üretimine müteakiben harekata hazırlık eğitmlerine başladığını belirterek, eğitim süreci tamamlanan botların 5 ay gibi kısa bir sürede KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edildiğini belirtti.

Boğaz, Lefke ve Serdarlı Sancakları’nın ismi verilen botların , bu sancakların hatırasını yaşatacağını dile getiren Tümgeneral Topaloğlu, 1992 yılında yürülüğe giren kanun ve hibe bot ile hayata geçen Sahil Güvenlik Komutanlığının , KKTC’nin mavi vatanını oluşturan 396 kilometrelik sahil şeridi ile yaklaşık 8 bin 807 kilometre karelik deniz sahasında Kıbrıs Türk Halkının egemenlik hakları ve güvenliğini sağlamak üzere 7/24 esasyıla görev yaptığını kaydetti..

Tümgeneral Topaloğlu,Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle üretilen botlarla Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın denizlerde yaşanacak olaylara ani müdahale, keşif ve gözetleme, denizde düzensiz göçle mücadele görevlerini yerine getireceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının mücadelesine işaret ederek, Anavatan Türkiye’nin , silahlı kuvvetleriyle, halkıyla her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz’de giderek artan güvenlik sorunlarıyla ilgili GKK’nın Mavi Vatan’da barış huzur ve güvenliği sağladığını söyleyen Tatar, üç botun buna katkı sağlayacağını kaydetti.

Tatar, KKTC’nin anavatanı Türkiye ile , Sahil Güvenlik Komutanlığının , Türk Silahlı Kuvvetleriyle uluslararası anlaşmalara bağlı olarak yaptığı çalışmalarla , güvenlik sorunları her geçen gün artan Doğu Akdeniz’de, mavi vatanda huzur ve güvenin teminatı olduğunu ifade etti.

Mülteci sorunu, kaçakçılık gibi konularda, tehditlere karşı GKK sayesinde güvende olunduğunu dile getiren Tatar, “Bunun anlamı büyüktür” dedi.

Tatar, KKTC sahillerinin uzun olduğunu, bu bölgede Sahil Güvenlik’in önemli bir görev sürdürdüğünü söyleyerek, tam güven belirtti.

Tören KKTC SG 110 Boğaz, KKTC 111Lefke ve KKTC SG 112 Serdarlı botlarının gezilmesiyle sona erdi.
BRT