Saner: Cumhurbaşkanı, istifa mektubumu kabul eden yazıyı tevdi etti

Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2021

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner’i, hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirmek üzere kabul etti.

Kabul sonrası basına açıklamalarda bulunan Başbakan Saner,Cumhurbaşkanı’na dün sunduğu hükümetin istifa mektubunun kabul edildiğini belirten yazının, bugün Cumhurbaşkanı Tatar tarafından kendisine tevdi edildiğini söyledi.

Saner, hükümetin istifasıyla birlikte Mecliste görüşülecek yasa tasarılarının gündemden kalktığını ancak Başbakanlıktan yazılı olarak gönderilen yasaların öncelikli olarak gündeme alınıp görüşüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümetin devam etmesi yönünde bir yazıyı ilettiğini söyleyen Saner, hükümetin yeni hükümet kurulan kadar görevi başında olacağını ifade etti.

Saner, tarımla uğraşanların kuraklık tazminatlarının ödenmesine ilişkin yasayı  ile  iki devlet kurumunun bütçelerine ilişkin yasa tasarılarını Meclise göndereceğini belirtti.

Saner, hükümetin ciddi projelere, ihalelere, icraatlara imza attığını dile getirdi.

“UBP SEÇİME HAZIR…”

UBP’nin en erken zamanda erken seçime hazır olduğunu belirten Saner, erken seçim tarihinin 6 Şubat olması konusunda mutabık kalındığını ancak seçim yasaklarının ne zaman başlayacağı konusunda uzlaşılamadığını kaydetti.

Seçim yasaklarının ne zaman başlayacağının yasada net olarak belirtildiğini söyleyen Saner, “Muhalefetin gayri ciddi bir tutumu vardır. Bizim bu gayri ciddi tutumu yani seçim yasaklarının 90 güne çekilmesini kabul etmemiz mümkün değildi.” dedi.

Saner, “Biz erken zamanda seçime gitmek için hazır olduğumuzu söylüyoruz. Biz seçim yasaklarının bir an önce başlayıp yapılabileceği bir erken seçime hazırız. Aralık ayının sonu da olmak üzere bizler erken seçim tarihinin belirlenmesi konusunda hazırız” diye konuştu.

UBP’nin seçim yasaklarının 90 güne çıkarılması diye bir şeye ihtiyacı olmadığını söyleyen Saner, kurultay tamamlanır tamamlanmaz seçim yasaklarının başlayacağı bir erken seçim tarihini görüşebileceğini kaydetti.

Koalisyon ortaklarının kendi içinde yaşadığı problemlerden dolayı Mecliste nisabı sağlayamamaları gerekçesiyle dün hükümetin istifasını sunduğunu söyleyen Saner, ülkede erken seçim atmosferinin oluştuğunu belirtti.

ÜZERİNDE ANLAŞILABİLECEK YASA TASARILARI MECLİSE…

Saner, hükümetin istifa ettiğini, nisap sorunu yaşamadan üzerinde anlaşılabilecek yasa tasarılarını onaylanması adına bugün Meclise sevk edeceğini kaydetti.

“YENİ HÜKÜMET MODELİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR”

Saner, bir soru üzerine yeni bir hükümet modelinin çıkmasının mümkün görünmediğini, Cumhurbaşkanı’nın tüm siyasi partilerle görüşüp zemin yoklayacağını ondan sonra da izleyeceği yol haritasını belirleyeceğini ifade etti.