Serdarlı Sestaları 9. Bahar Şenliği düzenlendi
Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2024

Serdarlı Sestaları 9. Bahar Şenliği düzenlendi. Şenlik, gün boyu sürecek.

Etkinlikte konuşma yapan Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı İsmihan Yorgancı ülke kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değindi..

Geçitkale Serdarlı Belediye Başkanı Halil Kasım da ülke kültürünün gelecek nesillere aktarılması bakımından düzenlenen şenliğin önemli olduğunu kaydederek etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

Başbakan Ünal Üstel de, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Kıbrıs Türk kültürünün, Serdarlı’ya özel kültürün geleceğe taşınması amacıyla düzenlenen şenliğin önemine vurgu yaptı.

Serdarlılıları tebrik eden ve kültürün özelde bölgeye, KKTC’ye genelde dünyaya tanıtan bu etkinliklerin önemine işaret eden Üstel, hükümet olarak her etkinliği desteklediklerini ve her zaman katıldıklarını, vatandaşlarla bir araya geldikleri söyledi.

Üstel, bu vesile ile vatandaşların isteklerini de dinlediklerini belirterek, halkın refahını artırmak amacıyla çalıştıklarını, radikal kararlar aldıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Vekili, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre de, festivallerin kültürün yaşatılması aşısından taşıdığı öneme işaret ederek, kültürü örf adetleri olmayan toplumların var olamayacağını vurguladı.

Serdarlının milli mücadele döneminde de önemli yer tuttuğunu, Serdarlı Sancağının barış harekatında da önemli bir rol oynadığını anlatan Töre, şu anda Türkiye Cumhuriyeti sayesinde huzur güven içerisinde yaşandığını söyledi.

Şenlikte, konuşmaların ardından halk dansları gösterisi yer aldı…

Şenlik kapsamında “Geç-Ser Belediyesi El Emeği, Üretim, Tasarım Atölyeleri Sergisi” de açıldı.

Kıbrıs Türk kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen şenlikte, stantlar açıldı, oyunlar oynandı, konserler verildi.