Şoygu ile Hrenin, Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin planı imzaladı
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2023

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile Belarus Savunma Bakanı Viktor Hrenin, Misnk’te biraraya geldi.

Şoygu, Belaruslu mevkidaşıyla Hrenin, Belarus’ta taktik nükleer silahların konuşlandırılmasına ilişkin plana imza attı.

Şoygu, Batı’nın Ukrayna’daki çatışmaları uzatmak ve tırmandırmak için elinden gelen herşeyi yaptığını kaydetti ve “Batı toplu olarak ülkelerimize karşı esasen ilan edilmeyen bir savaş açtı.” ifadelerini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise imzalanan belgelerin taktik nükleer silahların Belarus’ta depolanması işlemleriyle ilgili olduğunu belirtti.

Öte yandan, Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko gazetecilere yaptığı açıklamada nükleer mühimmatın ülkesine transferine çoktan başladığını bildirdi.

Rusya ile Belarus arasında imzalanan anlaşma Amerika Birleşik Devletleri tarafından kınandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matt Miller günlük basın toplantısında konuya lişkin bir soruya “Elimizdeki kanıt veya değerlendirme hakkında konuşmayacağım. Ancak bu anlaşmayı şiddetle kınadığımızı söylemek isterim. Bu, Rusya’nın bir yıldan fazla süreden önce Ukrayna’ya yönelik başlattığı topyekun işgalde gördüğümüz sorumsuz davranışlarının sonuncusudur.” şeklinde yanıt verdi.

Miler, Rusya’nın Ukrayna ile savaşında biyolojik, kimyasal veya nükleer silah kullanmasının ağır bedelleri olacağını daha önce de belirttiklerini söyledi.