Tatar, Erdoğan’ın Kıbrıs konusunda verdiği mesajları değerlendirdi: ‘KKTC’nin değeri daha da güçlendi’
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2023

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler 78’nci Genel Kurulu’nda (BMGK) Kıbrıs konusunda verdiği mesajları ve New York’taki temaslarını BRT’ye değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şahsım ve Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür ediyorum. İki devletlilik politikamız teyit edildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıtmalıyız”

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen yıl Birleşmiş Milletler 77’nci Genel Kurulunda ‘KKTC’nin tanınma ve izolasyonların kaldırılma zamanı gelmiştir’ konuşmasının ardından bu yıl aynı şekilde güçlü bir mesaj verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dünya meselelerine değinirken, Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak, Doğu Akdeniz’de istikrarın devamı için Kıbrıs Türk Halkı’nın meşru hakları ve çıkarlarının kabul edilmesi gerektiğine yönelik açıklama yaptığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘federal temelde bir antlaşmanın olamayacağını herkesin bildiğine’ işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, farklı ülkelerle diplomatik ve siyasi bağlar kurularak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanımaya davet etmenin önemli olduğunu vurguladı.

Anavatan Türkiye’nin aynı zamanda Kıbrıs’ın garantör ülkesi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası düzeyde tahıl koridoru olmak üzere birçok konuda dünyada sözünü dinlettirdiğine dikkat çekti.

Kıbrıs’tan 40 mil uzaklıkta ve aynı zamanda garantör ülke olan Türkiye’nin Kıbrıs’ta sözü, hakkı ve hukuku olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz politikası ve tüm bu dengeler içinde KKTC’nin değeri ve öneminin yükseldiğini kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında, yeni siyaset olan ‘egemen eşitlik’ ve ‘eşit statünün kabulü’ olmadan görüşmelere geçilmeyeceğinin yer aldığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, “Bir anlaşma olacaksa iki devlet arasında olacak” dedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Hristodilis’in amacının, KKTC’yi, Rum Cumhuriyeti’ne dönüşen GKRY devletinin içine çekmek olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, hazırlanan bazı maddelerle vatandaşları kişisel beklentilerle kendi devletlerine biat ettirmek istendiklerini vurguladı.

Türkiye ile olan bağların koparılması noktasında karşı tarafın siyasetinin çökmekte olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Dünyanın gerçekleri, görme zamanı geldi” dedi.
Cumhurbaşkanı Tatar, BGMK’da yaptığı konuşmadan dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şahsı ve Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü ve önemli bir mesaj verildiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasetin doğru yolda yürütüldüğünün teyit edildiğini kaydetti.

Kıbrıs Türkü’nün yıllardır Kıbrıs’ta eşitliği savunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, federal temelde eşitlik olmayacağına göre, eşitliğin egemen eşitlik temelinde olması gerektiğini, iki devletin işbirliğinde, garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin söz hakkıyla olması gerektiğini dile getirdi.

New York’taki temaslara da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, özel temsilcisinin güvenlik konseyi ve diğer ülkelerin temsilcileriyle görüştüğünü ifade etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı ile dün görüştüğünü yarın ise Türk Devletler Teşkilatı ile görüşeceğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Cuma günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yemekte buluştuklarını ve temaslarda bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, bu akşam Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türkü’nün haklı mücadelesini, meşrutiyetini ve iki devlete dayalı çözüm zemini farklı platformlarda anlattığını sözlerine ekledi.

Açıklamanın tamamını izlemek için: