Tatar ve Oktay su temin projesi tamiratını yapan gemide inceleme yaptı
Eklenme Tarihi: 10 Eylül 2020

Başbakan Ersin Tatar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Su Temin Projesi’nde meydana gelen arızanın giderilmesi çalışmalarının yürütüldüğü gemide incelemelerde bulundu.

Pınarbaşı’ndan kalkan askeri helikopter ile onarım çalışmalarının yapılmakta olduğu gemiye giden Başbakan Tatar’a, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz ile Su İşleri Dairesi Müdürü ve diğer yetkililer eşlik etti.

 

İnceleme sonrası açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, projede son aşamaya gelindiğini Başbakan Ersin Tatar ile yaptıkları sorun tespitinin ardından suyun KKTC’ye veriliş tarihini belirlediklerini söyledi.

Oktay, “25 Eylül’de suyu KKTC’ye vermiş olacağız” dedi.

Hangi şart altında olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir ve beraber olacağını vurgulayan Oktay, bu birliktelikten güç doğduğunu, özellikle Doğu Akdeniz birlikteliğinde bunun ayrı bir anlamı olduğunu söyledi.

Fuat Oktay, Türkiye Cumhuriyeti’ni Ankara’ya hapsetmek isteyenlere de mesaj gönderdi.
“Türkiye Doğu Akdenizdeki kıta sahanlıklarıyla birlikte hak ve menfaatlerinden ödün vermeyecek, kendisine ters bakılmasına dahi müsaade etmeyecektir.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin neredeyse her gün bir açılış gerçekleştirerek dünyaya entegre olduğunun altını çizen Oktay, KKTC’ye su temini projesinde aynı duyarlılığın gösterildiğini belirtti.

Proje süresince KKTC Başbakanı Tatar ile birlikte etkin bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Oktay, aynı birliktelik ve dayanışmanın bundan sonra da süreceğini söyledi.

Oktay, “Bu projede, deniz seviyesinin 250 metre altına boruların indirilmesi aşamasında sona geldik. Son derece teknolojik bir çalışma yürttük. Robotlarla son derece teknolojik bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

Fuat Oktay, Karadeniz’deki başarılı sonuçların aynısına, birlik ve berberlik devam ettiği sürece Doğu Akdenizde de ulaşılacağına inandığını söyledi.

Başbakan Ersin Tatar da Projenin 2009 yılında başladığını anımsatarak 2015 yılında da büyük bir başarıyla sonuca ulaştığını söyledi.

Yılda 75 milyon metreküp suyun KKTC’ye akmasında Türkiye Hükümeti yetkililerinin payının büyük olduğunu dile getiren Tatar, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Başbakan Tatar, çalışmaların olağanüstü şartlarda ve denizin bin 600 metre kadar altında robotlarla yapıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bütün bunun mühendisliğini ve muhteşemliğini gördük. Burada çalışanlara yürekten teşekkür ediyorum. KKTC’ye inşallah 25 Eylül’den sonra tekrar akacak olan suyun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Tatar, KKTC’ye akıtılacak olan suyun Kıbrıs Türkünün su kullanımına ve tarımsal faaliyetlerine çok büyük ivme kazandıracağını belirterek, “Türkiye’ye bir kez daha teşekkür ediyorum. Böyle büyük bir projenin tamamlanmasında gösterilen yakın ilgi alaka ve özveriyi takdir ediyorum.” diye konuştu.

Başbakan Tatar, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’da Kıbrıs Türk halkının Türkiye ile hareket etmesinin anlamlı olduğunu da vurguladı.
Tatar, Karadeniz’den sonra Doğu Akdeniz’de de zaman içerisinde gaz ve petrol gibi zenginliklerin bulunmasıyla buradaki hak ve çıkarların korunmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Türkiye’nin son yıllarda yapmış olduğu dünyadaki en iddialı projelerden biri olduğuna işaret etti.

Pakdemirli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni 25 Eylül’de Su Temin Projesi kapsamındaki hattan yeniden memba kalitesindeki suya kavuşturacaklarını söyledi.

(BRT)