Tatar:Küçük yangınlar devam ediyor, akşam saatlerine kadar yangın sönebilir
Eklenme Tarihi: 23 Haziran 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, resmi temaslarda bulunmak üzere KKTC’ye geldi.

Oktay, ilk olarak Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel ile birlikte, askeri helikopterle Mersinlik bölgesine giderek, 3 gündür devam eden yangınla ilgili kriz masası yetkililerinden bilgi aldı.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlı Dursun Oğuz ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeride, bölgede incelemelerde bulundu.

Kriz masasında verilen brifingin ardından bölgedeki ilk açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,önce bölgede bir keşif çalışması yaptıklarını, son durumu gözlemlediklerini anlatarak, aşırı rüzgarın etkisiyle yangının geniş bir alana yayıldığını ve ciddi miktarda ağacın yandığını söyledi.

Türkiye’den, Güney Kıbrıs’tan ve İngiliz üsler bölgesinden gelen uçakların ve sivil savunma, asker, polis ve halkın yoğun gayret gösterdiğini vurgulayan Tatar, yangının çevre köylere intikal etmesinin bu sayede engellendiğini belirtti.

Dağlık ve sarp bölgelerde, kuzey ve batıda küçük küçük yangınların sürdüğünü de dile getiren Cumhurbaşkanı, helikopter ve uçakların bunları da büyük ölçüde söndürdüğünü kaydetti.

Yangının akşam saatlerinde sönmesinin beklendiğini ifade eden Tatar, İHA’ların verdiği bilgilerle ne kadar alanın hasar gördüğünün tespit edilebileceğini kaydederek, bu süreçte koordineli bir çalışma yapan herkese teşekkür etti.