Tatar:Yeni hükümet kurulana kadar mevcut hükümet göreve devam edecek

Eklenme Tarihi: 14 Ekim 2021

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner’i, hükümetin istifasını kabul ettiğini bildirmek üzere kabul etti.

Toplantı çıkışı açıklamalarda bulunan
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner tarafından dün kendisine sunulan istifa yazısını Meclis’e tevdi ettiğini söyleyerek, Saner’e yeni hükümet kurulana kadar Başbakan ve kabinesinin göreve devam edeceğine ilişkin yazıyı ilettiğini kaydetti.

Devletin, hükümetlerin ve Meclisin halka karşı sorumlulukları olduğunu vurgulayan Tatar, Meclisin gerek genel kurulda gerekse komitelerde, demokratik kurallar çerçevesinde, bazı yasa çalışmalarını sürdürebileceğini anlattı.

“Seçim ve Halkoylaması Yasası ile ilgili Meclis nasıl bir değerlendirme içerisinde olacak, hep birlikte göreceğiz… Yüksek Seçim Kurulu başkanının bazı beklentileri vardır. Bu beklentiler uzun zamandır hepimizin gündemindedir. Fakat Meclis bunları alt komitede değerlendirmek için bir fırsat daha yakalayamamıştır. Seçim öncesi bunu yapabilir mi yapamaz mı, tabi ki milletvekillerimiz değerlendirecektir” diyen Tatar, kendisinin de bu süreci parti başkanları ile istişare içerisinde ve Anayasa’ya bağlı olarak en iyi şekilde yürüteceğini kaydetti.

“ERKEN SEÇİM DAHA DA ERKENE ALINABİLİR”

Tatar, bir erken seçimin zaten gündemde olduğunu anımsatarak, hükümetin istifası ile erken seçimin daha da erkene alınabileceğini de ifade etti.

UBP’nin seçime girebilmesi için kurultayını yapması gerektiğine işaret eden Tatar, “ Umarım ki tüm bunlar en iyi şekilde yönetilecek, en iyi şekilde değerlendirilecek. Ben de anayasal çerçevede, parti başkanları ve diğer makamlarla istişarelerle süreci yönetmekle sorumlu olduğumu biliyorum” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET KURULANA KADAR BAŞBAKAN VE BAKANLAR GÖREVLERİNE DEVAM EDECEK”

Yeni hükümet kurulana kadar Başbakan ve bakanların görevine devam edeceğini yineleyen Tatar, günlük sıkıntılar yerine orta ve uzun vadeli bakmak gerektiğini vurguladı.

Tatar, pandemi ile mücadelede aşılanmanın bir noktaya gelmesiyle bir rahatlama ve ekonomide bir açılma olduğunu, maliyenin gelirlerinde açıklar olmasına rağmen toparlanma olduğunu da anlatan Tatar, dünyanın her yerinde olduğu gibi , Kuzey Kıbrıs’ta da açıklar olmasını normal olarak değerlendirdi.

“NİSAP SORUNU SUNİ”

Meclisin yaşadığı nisap sorununu “suni” olarak nitelendiren Tatar, “Neticede nisap sorunu hükümetin icraatları için sıkıntı yaratmıştır. Başbakan da böyle bir karar aldı. Şimdi yeni gerçeklere göre bu ülkeyi yönetmek durumundayız. Evet, muhalefet muhalefetliğini yapacak, söyleyeceğini söyleyecektir. Ama ben genel tabloya baktığımda artık bu Meclis’in Ocak 2018’de oluşan iradeyi yansıtmadığını görüyorum. Bir erken seçim olacaktır ve ona göre yeni iradenin şekillenmesiyle bir hükümet kurulacak” şeklinde konuştu.

Tatar, Kıbrıs sorununda yürütülen eşit egemenlik temelindeki yeni politikanın da siyaseti etkileyen ve dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğunu vurgulayarak sözlerine son verdi.