Töre: Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne aittir
Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2023

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderliği ve Meclis Başkanı’nın son zamanlarda uluslararası örgütler nezdinde “mektup diplomasisi” yoluyla kapalı Maraş konusun da bilinen Rum tezlerini tekrar ederek Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ni şikayet etme girişimlerine hız verdiğinin gözlemlendiğini bildirdi.

Meclis Başkanı Töre Konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Rum Yönetimi’nin bu girişimlerinşnb , Türk tarafının kararlılıkla yürüttüğü kapalı Maraş politikasının ne denli haklı ve meşru bir politika olduğunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Töre açıklamasında, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderliğinin bu girişimleri, kapalı Maraş politikamıza karşı uluslararası örgütler üzerinden Anavatan Türkiye’ye karşı saldırı girişiminden öteye geçemeyecek, beyhude çabalardır” “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları da bu girişimler karşısında sağır ve dilsiz kalacak değildir. Bu bağlamda, Cumhuriyet Meclisi Başkanı olarak gerek uluslararası platformlarda gerekse ikili temaslarda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi liderliğinin mesnetsiz propagandalarına gereken her türlü girişimi üstlenmekten imtina etmediğimizi ve etmeyeceğimizi belirtmek isterim”dedi

Töre açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“ Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti egemenliği ve sınırları içerisindedir. Kapalı Maraş’ın bir kısmı, ziyarete ve gezilere açılmıştır. Maraş üzerinde hak iddia edenler Taşınmaz Mal Komisyonu’na müracaat edebilirler. Kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne aittir”