Töre:Azerbaycan ve Türkmenistan Meclis Başkanlarıyla karşılıklı ziyaret gündemde
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2023

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi Bahçesi’nde yapımı tamamlanan Ulu Önder Atatürk, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi Lideri Dr Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın yer aldığı yeni büst ile ilgili duygularını BRT’de katıldığı programda paylaştı.

Projenin yapım aşamasını anlatan Töre, “ Kıbrıs Türk halkı için, Atatürk ve merhum liderleri çok değerlidir. Üç isim de bizler için ayrı ayrı değerdedir. Bu değerlere sahip çıkmak Meclis’in de görevidir” dedi.

Kıbrıs Türk halkının liderlerine sahip çıkarak, onlarla birlikte verdiği mücadeleyle bugünlere geldiğine işaret eden Töre, “Onlara minnet borcumuz vardır. Bu projeyi hayat geçirmenin mutluluğunu yaşıyorum” diye konuştu.

Büstte, üç liderin de özgürlük ve bağımsızlık vecizelerinin kullanıldığına işaret eden Töre, özgürlük ve bağımsızlığın Kıbrıs Türk Halkı için anlam ve önemine vurgu yaptı.

Antalya’da katıldıkları Asya Parlamenterler Asamblesi Toplantısı ile ilgili soru üzerine Töre, TBMM Başkanı Şentop’a konukseverliği için çok teşekkür etti.

Zorlu Töre, toplantılar kapsamında, Azerbaycan ve Türkmenistan Meclis Başkanları ile de görüşme yaptıklarını açıkladı.
İki Meclis Başkanı ile de temasların sürmesi kararı aldıklarını belirten Töre, önümüzdeki günlerde, karşıklıklı ziyaretlerin gündeme gelebileceği bilgisini paylaştı.

Meclis Başkanı Töre, 51/95 Sayılı Belediyeler Reformu’nun, yarın komitede tamamlanmasının beklendiğini, şimdiye kadar oybirliği ile sürecin ilerlediğini, Pazartesi Genel Kurul’un gündemine geleceğini ve büyük olasılık kabul edileceğini de belirtti. BRT