Türkiye Cumhuriyeti 97 yaşında

Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2020

Türkiye’nin başkenti Ankara’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinin ilk durağı Anıtkabir’di.

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı, Cumhuriyet’in ilanının 97’nci yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Erdoğan ve beraberindekiler, Aslanlı Yol’dan geçerek, Atatürk’ün mozolesine gitti.

 

Erdoğan’ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk’ün mozolesine bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

 

Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli kulesine geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

 

“Aziz Atatürk; Cumhuriyetimizin 97’inci yıl dönümüne kavuşmanın mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde bir kez daha huzurunuzdayız.

Zatıalinizi ve Kurtuluş Savaşımızın tüm kahramanlarını, milletimizin istiklali ve istikbali uğrunda gözlerini kırpmadan şehadete koşan aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Bize emanetiniz olan Cumhuriyeti ileriye taşımak, hedefleri ve hayalleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Türkiye bugün demokrasiden özgürlüklere, savunmadan ekonomiye, sağlıktan dış politikaya kadar her alanda başarıdan başarıya koşmaktadır.

Ülkemizin önünü kesmeye yönelik içeriden ve dışarıdan gelen saldırılar mücadele azmimizi güçlendirmekte, kararlılığımızı daha da artırmaktadır.

Zaferlerle dolu şanlı mazimizden cesaret alarak birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde ortak geleceğimize doğru yürümeye devam edeceğiz. Ruhun şad olsun.”

 

Resmi törenin ardından Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi önünden Ulus’taki Birinci Meclis binasına kadar “kortej yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Bando’nun marşları eşliğinde ilerleyen kortejde, Çanakkale, Kurtuluş ve Kore savaşları ile Kıbrıs Barış Harekatı gazilerini temsil eden askerlerin bulunduğu “Tarihi Bölük” de geçiş yaptı.

Kortej yürüyüşünü ellerinde Türk bayraklarıyla izleyen vatandaşlar marşlara eşlik etti, asker ve polislere sevgi gösterisinde bulundu.

(BRT)