Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için KKTC’de oy verme işlemi bugün başlıyor
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2023

 

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu için KKTC’de oy verme işlemi bugün başlıyor

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için seçmenler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy kullanabilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için Yüksek Seçim Kurulu’nun ikinci tur için hazırladığı Seçim Takvimi’ne ilişkin süreç işleyecek.

Seçmenler Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında tercih yapacak. İki aday için yeniden basılacak oy pusulalarında sıralamada herhangi değişiklik olmayacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda olduğu gibi sandıklar, Lefkoşa, Gazimağusa ve Güzelyurt’ta olmak üzere 3 merkezde kurulacak. Seçmenler, 3 merkezden herhangi birinde oy kullanabilecek.Lefkoşa ve Gazimağusa’da kurulan sandıklarda 5 gün, Güzelyurt’ta ise 2 gün oy verilebilecek.

Oy verme işlemi, Lefkoşa’da Atatürk Spor Salonu ile Gazimağusa’da Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı’nda 20-24 Mayıs, Güzelyurt’ta Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu’nda ise 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Lefkoşa ile Gazimağusa’da hafta içi ve hafta sonu 08:00-22:00 saatleri arasında, Güzelyurt’ta ise 09:00-21:00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.