Türkiye’den Yunanistan’a net mesaj: Masaya bir an evvel oturun!

Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2020

 

TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın bugünkü açıklamalarında ülkemize yönelttiği ithamlar ve kullandığı tehditkar dil, Yunan tarafının ülkemizle arasındaki meseleleri diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeyi arzu etmediğini bir kez daha göstermektedir” dedi.

TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın bugünkü açıklamalarında Türkiye’ye yönelttiği ithamlar ve kullandığı tehditkar dilin, Yunan tarafının Türkiye ile arasındaki meseleleri diyalog ve diplomasi yoluyla çözmeyi arzu etmediğini bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz meselesinde Ağustos ayından bu yana sergilediği yapıcı tavır ve attığı iyi niyet adımlarının maalesef karşılık bulmadığını kaydeden Aksoy, “Hal böyleyken, Yunanistan’ın bölgedeki maksimalist talepleri karşısında, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını korumak için yürüttüğümüz kararlı faaliyetleri ‘provokatif, hatta ‘yasadışı’ olarak nitelemesi diyalogdan kaçmak için ileri sürdüğü bahanelerdir” dedi.

Türkiye’nin diyalog çağrılarını her daim sürdürdüğünü ve sürdürmeye devam edeceğini bildiren Aksoy, Yunanistan’ın tehdit diliyle ve AB’yi arkasına almaya çalışarak bir sonuca ulaşamayacağını artık anlaması gerektiğini vurguladı. Aksoy, Yunanistan’ın önkoşulları ileri sürmekten vazgeçmesini isteyerek, “Görüşme masasına bir an evvel oturmalıdır” ifadelerini kullandı.