Üst Komite yeni kararları açıkladı
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkeye hava-deniz yolları ve ada dışından gelip kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapacak kişilerin, yolculuk öncesi dijital seyahat belgelerini  29 Kasım’dan itibaren seyahatten önceki son 72 saat içinde doldurulması gerektiği kaydedildi.

Akıllı cihazı olanlardan Güvende Kal uygulamasını akıllı cihazlarına indirerek, uygulama içerisinden Dijital Seyahat Belgesini oluşturmaları olmayanlardan ise www.guvendekalkktc.com adresinden Dijital Seyahat Belgesini doldurarak, ilgii formu çıktı almaları ve beraberlerinde bulundurmaları isteniyor.

Ülkelerin renk kodları ile ilgili güncel tablo ve giriş kriterlerinin 29 kasım 2021’den itibaren güncellendiği de kaydedildi.

Buna göre  Ada içi epidemiyolojik durum değerlendirmesi neticesinde geçişlerde “SEVİYE 3” kuralları uygulanmasına karar verildi.

Güney Kıbrıs’tan otobüs ile düzenlenecek turistik turlarda, Turuncu-Kırmızı ülkeden gelen aşısız turistlerin son 72 saat içinde yapılmış negatifPCR/antijen testlerini ibraz etmeleri kaydı ile günübirlik geçiş yapabilecekler.

Mekan/sektör/aktivite/etkinliklere girecek kişilerin Adapass sorgulanması tüm ilçelerde kullanılacak.

Mekan/sektör/aktivite/etkinlikler, adapass.gov.ct.tr/company/registerkayıt olduktan sonra işletmenin e-mail adresi ve kendilerine SMS yolu ile iletilecek şifre ile uygulama açılacak.

Mekan/sektör/aktivite/etkinliklere giriş yapacak kişilerin adapass sistemi üzerinden kontrol edilecek aşı ve PCR kriterleri de belirlendi.

Aşı doz serilerini tamamlamayan kişiler casino,bar/club, kapalı fitness salonları, stadyumlar, kapalı alan takım sporları,gece kulübleri, toplu dans,tören, konser,tiyatro, düğün (kokteylli-yemekli), restaurant/meyhane/pastane/cafe kapalı alanları, kahvehane/kıraathane kapalı alanları ve sinemalara giriş yapmayacaklar.

Okul çalışanları ve özel eğitim merkezleri çalışanlarının aşılı olmaları halinde her 14 günde bir aşısız olmaları halinde her 7 günde bir antijen testlerini yinelemeye devam edecek.

Üst kurul kararlarında Ev ziyaretlerinin durdurularak, 10 kişiden fazla aile fertlerinin bir araya gelmesi de yasaklandı.

6 Aralık’dan itibaren ; COMIRNATY (Pfizer/Biontech), -VAXZEVRIA (Astrazeneca/Oxford) MODERNA aşılarını yaptıran ve 2. Dozlarının üzerinden 6 ay  geçen kişiler;

CORONAVAC (Sinovac) aşısını yaptıran ve 2. Dozlarının üzerinden 3 ay geçen kişiler;

COVID-19 Vaccine Janssen / Johnson and Johnson aşısını yaptıran ve üzerinden 3 ay geçen kişiler;

  1. Doz aşılarını yaptırmamaları halinde ülke içerisinde aşısız kişi olarak kabul edilecek ve Adapassları iptal edilecek.

İşte kararlar:

17.11.2021 üst kurul