Üstel: Kıbrıs’ta bir anlaşma, ancak egemen eşitliğimizin kabulü ile mümkündür
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2024

Başbakan Ünal Üstel, Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar ile vakıf yönetim kurulunu, Başbakanlık Şeref salonunda kabul etti.
Başbakan Ünal Üstel’e Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu da eşlik etti.

Üstel, Milli Mücadele Vakfı’nın milli davaya destek vermesinin, milli şuurun daha da gelişmesine büyük katkısı olacağına inandıklarını vurguladı.

Başbakan Ünal Üstel, “Kıbrıs Türk’ünün 1950’lerde başlayan varoluş mücadelesi, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı ile Ada’ya barışı getirmesiyle noktalandı. Bugüne kadar gerçekleşen müzakere süreçlerinin sonunda Rum zihniyetinin değişmediğini maalesef gördük. Bundan dolayıdır ki 2020 yılına kadar gelinen süreç içerisinde bir arpa boyu yol alamadık. Bizler Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ın masaya koyduğu ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin destek verdiği egemen eşitlik ve uluslararası statümüzün tesciline yönelik yeni modele sonuna kadar destek vereceğiz. Bu düşüncemizi her gittiğimiz platformda da savunmaktayız” dedi.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti Erdoğan’ın yaptığı çağrılarla KKTC’nin daha da güçlendiğini belirten Üstel, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti artık üçüncü devletler tarafından protokolle karşılanmaktadır. Kardeş ülkemiz Azerbaycan ile de bağlarımız her geçen gün daha da ileriye gitmektedir” diye konuştu

Milli Mücadele Vakfı Başkanı Aziz Gülbahar da ana hedefin, Anavatan Türkiye ile birlikte belirlenen Milli Kıbrıs politikasını desteklemek, milli şuur ve milli değerlere sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Gülbahar, “Vakfımız, yeni mütevelli heyeti ve yeni yönetim kurulu ile yeniden yoğun bir faaliyet sürecine girmiş bulunmaktadır. İki devletli bir Kıbrıs anlaşması için görüşmeler başlayacaksa bile, Kıbrıs Türkü güvence alması gerekir” dedi.