Yeni Ercan Havalimanı törenle açıldı
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2023

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın içinde bulunduğu uçak öğle saatlerinde yeni Ercan Havalimanı’na iniş yaptı.

Havalimanı’na inen ilk uçak olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı su selamlamasıyla karşılandı...

Erdoğan’ın alana inmesiyle birlikte de askeri tören düzenlendi...

Erdoğan, cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte tören birliklerini selamladı ardından Ercan Havalimanı yeni terminal binası ve pistinin açılışını yapmak üzere binaya geçti...Tören Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Ardından, yeni Ercan Havalimanı’nın tanıtım filimi gösterildi..

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açılışta yaptığı konuşmada yeni Ercan Havalimanı’nda burada çok insanın büyük gayretleri olduığunu kaydederek, projenin Maliye Bakanı olduğu dönemde hükümetin aldığı cesur kararla başladığını anlattı...
“Türkiye Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatlar doğrultusunda büyük gayeretlerle bugün bu açılışı yapıyoruz diyen Tatar, uluslararası bağlantılarda sıkıntılar olsa da Türkiye üzerinden uçuşların yapıldığını söyledi.

Tatar, “KKTC’ye uygulanan ambargo ve izolasyonların ve özellikle uluslarası camiaya sesleniyorum seyahat özgürlüğü bakımından Kıbrıs Türküne yapılan haksızlıklara son verilmelidir, ülkemizin gerek turizm tişcaret ve hertürlü alanda burasının bir cazibe ülkesi olacağına inancımız tamdır” dedi.

Tatar, Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin böylesi bir hava limanına sahip olmasından dolayı gurur duyduğunu söyledi...

Türkiye Cuımhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Kıbrıs Türk halkının varlığını dünyaya haykırdığı 20 Temmuz Barış Harekatı kutlamalarında KKTC de olmakttan da onur duyduğunu kaydetti.

Yeni Ercan Havalimanı’nın uluslarası standartlar doğrultusunda inşaa edildiğini anlatan Erdoğan, Turizme doğrudan katkısının yanı sıra her alanda yeni istihdamlara da imkan sağlayacak bu eserin, Doğu Akdeniz’de bir istikrar havzası olan KKTC’yi uluslarası camiaya taşıyacağına inanç belirtti.

Erdoğan, 'Açılışını yaptığımız yeni Ercan Havalimanı Terminal binası ve pisti ulusararası yapilacak uçuşlara çok yakındır. Kıbrıs Türküne uygulanan izolasyon ve kısıtlamaları haklı gösterecek hiçbir yazılı metin Birleşmiş Milletler de bulunmadığını hatırlatmak isterim. BM’yi bu kısıtlamaları ve izolasyonları kaldırmaya davet ediyorum. Eşit iki devletin yan yana yaşamaya dayalı siyaseti desteklemeye çağırıyorum” dedi.

Erdoğan konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve katılımcılarla birlikte dualar eşliğinde kurdeleyi keserek Yeni Ercan Havalimanı’nın açılışını gerçekleştirdi.