Yeşil deniz kaplumbağası yeniden denizle buluştu
Eklenme Tarihi: 16 Eylül 2021

Yaklaşık 3 hafta önce Mersinlik bölgesinde avlanan bir balıkçının ağlarına takılarak boğulma tehlikesi geçiren yeşil deniz kaplumbağası, Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği (SPOT)  ile Meritta deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezi işbirliğinde tedavisinin tamamlamasının ardından yeniden denizle buluştu.

Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Derneği (SPOT)  proje yöneticisi Dr.Robin Shape, 30 yıldır deniz kaplumbağaları üzerine çalışmalar yaptıklarını, 2018 yıllından bu yana da balıkçılarla birlikte yürüttüklerini proje kapmasında yaralanan birçok kaplumbağayı tedavi ettirip tekrar denizle buluşturduklarını söyledi.

Bugün de genç bir yeşil kaplumbağasını denize bıraktıklarını ifade eden Shape, kaplumbağaya takılan uydu takip cihazıyla da kaplumbağanın dolaştığı ve beslendiği alanların gözleneceğini söyledi.

Deniz Kaplumbağalarını Koruma Proje Sorumlusu Biyolog Meryem Özkan da, yürütmekte oldukları “Hedef Dışı Av Projesi” hakkında bilgiler verdi ve dernek olarak başlatmış oldukları “Carettaya Umut Işığı Ol” kampanyasına herkesin destek vermesi çağrısında bulundu.

Meritta deniz kaplumbağaları rehabilitasyon merkezinde görevli biyolog Sude Çelik ise, 2018 yılında kurulan merkezin yaralı deniz kaplumbağaları üzerine bugüne kadar %85’lik bir tedavi başarısı yakaladıklarını söyledi.